1,1 milliárd eurós, akár 1,7 milliárd eurósra bővíthető borrowig base hitelkeretről írt alá megállapodást a svájci központú MET Csoport az értékesítési és trading üzletága számára pénzügyi intézmények egy csoportjával – közölte a vállalat.
"Az év európai árufinanszírozási ügylete" díjjal tüntette ki a 2023-ban aláírt hitelkerete kapcsán a svájci központú energiavállalatot, a MET Csoportot, a vezető amszterdami pénzügyi piacelemző cég, a TXF – közölte a díjazott vállalat csütörtökön.
Litván lapértesülések szerint a svájci székhelyű MET Csoport megvásárolhatja a litvániai székhelyű Achemos Group-ot, amely többek között egy nagy műtrágyagyárat, illetve logisztikai, energiatermelési és kereskedelmi vállalkozásokat is magába foglal. A Portfolio megkeresésére a MET Csoport szűkszavú válaszközleményben reagált, amelynek értelmében nem kívánnak piaci értesüléseket kommentálni.
Drágulhat a gáz Európában, ami versenyképességi bajokhoz és akár a következő gazdasági válsághoz is elvezethet, hiszen 90%-os a kontinens importkitettsége, amit kihasználhatnak a nagy LNG-szállítók – hívta fel a figyelmet a Portfolio-nak adott exkluzív nagyinterjúban Lakatos Benjamin. A svájci székhelyű MET Csoport elnök-vezérigazgatója példátlan módon levezette, hogy milyen fázisokon keresztül ért a tetőpontjára 2022-ben az európai gázválság, és rögzítette: ha az akkor elpárolgott óriási összegek felét energiaberuházásokra költötte volna a kontinens, akkor most nem lennének energiaproblémái. A mai helyzetet úgy látja: megszűnt a régiónkban a gázellátási kockázat, de Ukrajnában a télen még lehetnek gondok a gáztárolók bombázásából. Az energiapiaci szakember szerint lehetne akár gyorsítani is a zöld átálláson, de "ha nem vállaljuk be, hogy időnként áramszünet is lehet", akkor a 2030-2040 közöttre tervezettnél 10-15 évvel tovább tart a folyamat; így a földgázra is tovább lesz szükség. 50 éves távon azonban már teljesen biztos abban Lakatos, hogy a lakosság szinte csak áramot fog használni, földgázt, benzint és gázolajat nem.
"Elég negatív a jövőképem Európa kapcsán", mert azt látom sok amerikai és ázsiai üzletemberrel, döntéshozóval beszélgetve, hogy Európa folyamatosan veszít a globális gazdasági súlyából, és ez már mostanra odáig vezetett, hogy "egy európai gazdasági válság közepén állunk, csak sokan nem veszik észre" – adta meg az alaphangot a Budapesti Corvinus Egyetemen kedd délután tartott, "Hogyan maradjon Európa gazdaságilag versenyképes: vezetői szempontok" című előadásában Lakatos Benjamin. Ezekről a témákról is szó lesz a Portfolio jövő heti fenntarthatósági és techológiai konferenciáján, a Sustainable Tech-en, további részletek itt érhetők el. A keddi esemény napján adta ki a MET Csoport a 2023-as évi pénzügyi eredményéről szóló tájékoztatást is, amelyből az derült ki, hogy a tavalyi volt a történetének második legjobb éve, további részletek alább.
A MET-csoport három nagy európai megújulóenergia-ipari szövetség tagja lett - közölte az energiavállalat az MTI-vel csütörtökön.
Megkezdődött a „Kaba 2” naperőmű építése Kelet-Magyarországon Kaba határában – jelentette be közleményében a MET Csoport. Ez a cégcsoport hetedik hazai fotovoltaikus projektje, amely a tervek szerint 2024 második felében kezdi meg a kereskedelmi működést.
A MET Csoport Green Assets divíziója 25 százalékos részesedést vásárolt a svájci SwissWinds Holdingban és annak leányvállalataiban. Első közös projektjük során szélerőművet építenek Svájc dél-nyugati részén.
Az elmúlt évek válságait az energiaszektor a kormányok és a szerencsefaktor segítségével ugyan képes volt kezelni, de az intézkedések veszélyes következménye a piactorzítás, melynek eredményeképpen az európai energiapiac bizonyos mértékben visszafejlődött és sérülékenyebb lett - mondta el Szabó Gergely, Regional Chairman, MET Central Europe a Portfolio Energy Investment Forumon.
A svájci központú MET Csoport növekedési stratégiájának részeként irodát nyit a Szingapúri Köztársaságban. A MET Ázsia 90 százalékban a MET Csoport, 10 százalékban a szingapúri Keppel leányvállalata. A terjeszkedés célja, hogy a MET tovább erősítse LNG-portfólióját a globális piacokon, és bővítse energetikai infrastruktúra-beruházásait az ázsiai-csendes-óceáni térségben.
Évi legfeljebb egymillió tonna cseppfolyósított földgázt (LNG) vásárol 20 éven át a svájci központú MET Csoport az amerikai Commonwealth LNG-től, amely most fejleszti terminálját a Louisiana állambeli Cameronban – derült ki a MET Csoport hétfői közleményéből, amely a nem kötelező érvényű megállapodás főbb paramétereit rögzíti.
A MET Csoport leányvállalata, a MET Hungary Solar Park (HSP) Kft. 2021 decemberében kibocsátott, majd – a Sustainalytics tanúsítványának megszerzése révén – tavaly májusban zöld minősítést kapott vállalati kötvényét hivatalosan is regisztrálták a Budapesti Értéktőzsde elektronikus felületén. A zöldkötvény a svájci központú energivállalat magyarországi naperőműveinek finnszírozását szolgálja.
Tovább bővíti zöld portfólióját a MET Csoport, és belép a német megújuló piacra is. A svájci központú energiavállalat 100 százalékos részesedést szerzett egy észak-németországi naperőműprojektben.
A magyar történelemben még nem volt példa önálló energetikai tárcára, amely az MVM feletti tulajdonosi jogokat is gyakorolja, így az Energiahivatallal és a szakmával együtt egy sokkal egyszerűbb viszonyrendszerben „olyan kérdéseket is kinyithatunk, amelyekre az elmúlt húsz-harminc évben nem tudtunk választ találni a különböző érdekek miatt” – mondta el a Portfolio-nak adott exkluzív nagyinterjúban Mátrai Károly. Az MVM Csoport új vezérigazgatója úgy fogalmazott a minap megkezdett szervezeti változtatásról, hogy „nagyon rég történt ekkora mértékű átalakítás”, és ebben az interjúban jelentette be az első hat új menedzsment tag nevét és pozícióját is. Rögzítette a hatalmasra duzzadt cégcsoport három fő célkitűzését is: a „hatékony, ügyfélközpontú és profittermelő” vállalati működést. Ezek kapcsán szóba kerültek az új lakossági rezsicsökkentési rendszer tapasztalatai is, így például az, hogy „gázban közel 80%, míg áramban közel 75%-a az ügyfeleinknek sávhatár alatt fogyaszt”. A számos téma között Mátrai beszélt az MVM Csoport tőkepiaci terveiről, így a közelgő devizakötvény kibocsátásról, a sokrétű megújuló energiás beruházási célkitűzésekről, az ESG szempontok vállalati érvényesüléséről, illetve a paksi tervezett üzemidő-hosszabbítási projektről is, amely az atomerőmű további kapacitásnövekedését is hozhatja. Emellett szóba kerültek a naperőművi kapacitások miatt is szükséges hálózatfejlesztési tervek, illetve a rugalmas áramtermeléshez szükséges három új gázerőmű kérdése, valamint a gázkitermelés fokozása is. Utóbbi érdekében most fúrják a második gázkutat, amelyről elárulta, hogy már négyezer méter mélyen jár a fúrófej „és azt reméljük, hogy egy-két héten belül eléri azt a mélységet, amelyről a kitermelés megkezdhető”.
Sikeresen kezelte a 2022-ben tapasztalt példátlan piaci volatilitást, és kiváló eredményekkel zárta pénzügyi évét a svájci központú MET Csoport. Ezzel egyidejűleg a MET felgyorsította és 2026-ra 2 GW beépített kapacitásra emelte a Megújuló Eszközök Divíziójának növekedési céljait, ezáltal is támogatva az európai energiaátmenetet.
A svájci székhelyű MET Csoport 1,23 milliárd eurósra bővítette a szindikált, több devizában lehívható, fedezettel biztosított borrowing base hitelkeretét. Az eredetileg 1 milliárd eurós hitelkeret erőteljes támogatást kapott mind a meglévő, mind az új banki partnerektől, ezért túljegyzéssel zárult.
A Dnyeszter Menti Köztársaság vezetője szerint hamarosan újra jöhet orosz gáz.
Fontos elismerést kapott az Európai Bizottság elnöke.
Az unión kívüli befektetések teljes elemzésére készül Brüsszel.
Durva nyomot hagyott a havazást hozó hideg idő a grafikonokon, ezt mutatjuk be.
Befutott a decemberi adat.
Ijesztően gyorsan melegszik a klíma.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.